Гергьовден

На 6 май отбелязваме Гергьовден. Празникът предвещава пристигащото лято и е свързан с новата стопанска година – затова денят е изпълнен с много обичаи, свързани със земеделието, скотовъдството и здравето. Народът вярва, че ако вали в деня на Свети Георги, годината ще е плодородна.

Св. Георги е почитан както от християни, така и от мюсюлмани. В иконите се изобразява на бял кон, пронизващ с копие змей. Според християнското му житие е бил славен военен стратег, умрял заради вярата си от меча на император Максимилиан. Българските легенди го представят като славен юнак, спасяващ девойка от ламята от долната земя. Затова светията се свързва с храбростта на армията, която празнува на същия ден.

На този празник се събира цялото семейство и на трапезата задължително присъства печеното агне и обредният гергьовски хляб, млечни продукти, варено жито, зелен лук и пресен чесън, баница, винце. А млечни продукти назаем да не се дават. Обредният хляб е украсен с агънца, кошара, овчарска гега. Хлябът и печеното агне се освещават, след което всички се събират на големи трапези, играят ситни хорца, люлеят се на люлки, теглят се на кантар за здраве. А после костите от курбана заравят в земята.

През деня на Гергьовден се извършват различни обичаи свързани със здравето. На този ден се заравя в земята и великденското червено яйце, за да е плодородна нивата. Рано сутринта най-ранобудният прибягва до поляната за коприва и с нея шибва всички у дома по ходилата – да не ги настига злото през годината.

На празника е добре да се отъркаляме в росата за здраве, а който измие лицето си с гергьовски капки от тревата ще прогони луничките. Болните се къпят в „лява вода“ – там където реката завива на ляво, за да се излекуват.

Знаете ли, че…името Георги е най-често срещаното мъжко име в България, изпреварващо дори Иван?

Весел празник!

– Екипът на фирма “Акт Лоджистик“ АД

Анкета

Уважаеми клиенти,

Оценете услугите ни тук!

Виж повече